Szkoła Podstawowa nr 31 w Zabrzu

Zajęcia pozalekcyjne

KÓŁKO MATEMATYCZNE
 

opiekunowie : p.p.p. Alicja Kurpiel i Rafał Wróbel

Prowadzone jest dla klas VI, V, IV  systematycznie 1 godz. tygodniowo. W ramach zajęć:

a) rozwijamy zainteresowania uczniów matematyką poprzez dobór ciekawych zadań

b) rozwijamy umiejętność logicznego myślenia poprzez rozwiązywanie różnych 
    zadań, gier, krzyżówek, domina, rebusów.

c) przygotowujemy się do udziału w różnych konkursach matematycznych.

d) doskonalimy pracę zespołową, a także uczymy się zdrowej rywalizacji między sobą
     i grupami.
e) dbamy o wystrój sal.

Chętni uczniowie biorą udział w ogólnopolskich, miejskich, międzyszkolnych i szkolnych konkursach, takich jak: Alfik, Kangur, TestMatematykaPlus /Oxford/, Mała Olimpiada matematyczna /dla klas 6/, Matematyka jest wszędzie, Matematyka na piątkę / dla klas 5/.
Pracujemy w grupach lub indywidualnie. Rozwiązujemy zadania z Ligi matematycznej, Alfika, Kangura, itp... oraz ciekawsze ze zbioru zadań „Konkursy matematyczne”, "Zadania dla Asa” . Opracowujemy wspólnie krzyżówki, domina, rebusy, rozwiązujemy różne testy, budujemy figury wykorzystując origami i tangramy. Organizujemy też różne zabawy i gry matematyczne.Wykonujemy również projekty, np. Parki Narodowe w liczbach, Symetria wokół nas, Równolegle i prostopadle na przykładzie planu ulic naszej dzielnicy,oglądamy filmy, pokazujące ciekawe przykłady matematyki wśród nas. Na kółku matematycznym mamy możliwość pogłębić i rozszerzyć swoje wiadomości z matematyki, przyrody a przy tym świetnie i miło spędzić czas. Uczniowie klas 5 i 6 zdobyli wiele nagród w różnych konkursach./patrz-osiągnięcia/

 

 


  KÓŁKO TEATRALNE  

W naszej szkole od 16 lat prężnie działa kółko teatralne, na które uczęszczają dzieci od I – VI klasy. Podczas spotkań przygotowujemy przedstawienia okolicznościowe, bajki i jasełka. Swoimi występami umilamy czas dzieciom, rodzicom i dzieciom z przedszkoli, które chętnie odwiedzają naszą szkołę i uczestniczą we wspólnym przeżywaniu spektakli. Odwiedzamy również dzieci ze stowarzyszenia Amari, gdzie podczas spotkań prezentujemy im swoje sztuki.

Uczestniczymy także w przeglądach teatralnych organizowanych przez inne szkoły i instytucje, otrzymując wyróżnienia i nagrody. Ważnym elementem każdego spektaklu jest scenografia, którą przygotowują opiekunki kółka i stroje w tworzeniu których pomagają rodzice.

Teatr w życiu dziecka jest bardzo ważnym czynnikiem wspomagającym rozwój, podobnie jak zabawa i ciekawa książka. Szeroko uaktywnia się fantazja, marzenia i zainteresowania oraz poszerza wiedzę dziecka.

Opiekunkami kółka są p. Helena Biernat i p. Marianna Kamela.

                                                      

KÓŁKO INFORMATYCZNE        

 

W sali komputerowej spotykają się chętni uczniowie na zajęciach, podczas których wyrabiają w sobie umiejętności posługiwania się komputerem, wzbogacają swą wiedzę za pomocą edukacyjnych programów komputerowych i stron internetowych.. Zapoznają się z bezpiecznymi i interesującymi stronami w Internecie, wyrabiają w sobie umiejętności rozróżniania edukacji od rozrywki. Zajęcia przeznaczone są dla uczniów klas II - VI.

Opiekunkami kółka są  p.. K. Harkawy i p. K. Marczak

 

KÓLKO POLONISTYCZNE         

W ramach kółka polonistycznego odbywają się wyjazdy na Ligę Recytatorów. Nasza szkoła bierze udział drugi rok w tym konkursie.

W Lidze Recytatorów uczestniczą  2-osobowe reprezentacje szkół, warunkiem uczestnictwa jest udział w każdym spotkaniu innych wykonawców (łącznie szkoła zgłasza 10 recytatorów).

W Lidze Recytatorów przewidziano trzy kategorie konkursowe: recytacja, poezja śpiewana i prezentacja tekstu w gwarze śląskiej.

Spotkania odbywają się w OPP nr2 przy ul. 3-go Maja 12 w „ Piwnicy Rysia”.

Każdy uczestnik otrzymuje nagrodę książkową. Spotkania podsumowuje i fachowych rad udziela aktor pan Jerzy Kuczera.

 

ŚCIANKA WSPINACZKOWA

scianka_wspin_2011-12_(1)
scianka_wspin_2011-12_(2)
scianka_wspin_2011-12_(3)
scianka_wspin_2011-12_(4)
scianka_wspin_2011-12_(5)
scianka_wspin_2011-12_(6)
scianka_wspin_2011-12_(7)
scianka_wspin_2011-12_(8)
scianka_wspin_2011-12_(9)
scianka_wspin_2011-12_(10)
scianka_wspin_2011-12_(11)
scianka_wspin_2011-12_(12)

RAJDY SZKOLNE

Uczniowie klas starszych mają okazję uczestniczyć w rajdach organizowanych przez panią B. Syrczulę i pana T. Morzyńskiego. Zdjęcia z rajdów można zobaczyć w galerii:

 

ZESPÓŁ WOKALNY „ NUTKA”

Zespół działa przy Szkole Podstawowej Nr 31 w Zabrzu od września 2001r., tj. jedenaście lat. Założycielką i instruktorem zespołu od początku jego powstania jest mgr Elżbieta Rogowska.
Członkinie zespołu ( bo jest to zespół dziewczęcy) zmieniają się rotacyjnie wraz z odejściem dzieci ze szkoły. Generalnie jednak zespół bazuje na uczennicach z klas młodszych.
Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu i trwają łącznie trzy godziny. W ich trakcie dzieci uczą się: śpiewu, świadomych wyobrażeń muzycznych ( tj. wrażliwości na: dynamikę, tempo, czas trwania dźwięków,  wysokość dźwięków i ich barwę), opracowania ruchowego poznanych piosenek, gry na instrumentach perkusyjnych, ruchu przy muzyce, słuchania i tworzenia muzyki. Tym samym zajęcia wpływają na ogólny rozwój umysłowy i fizyczny dzieci poprzez muzykę. Zdobyte umiejętności dziewczynki prezentują podczas uroczystości szkolnych, a także konkursów i festiwali o różnym zasięgu.
Zespół posiada na swoim koncie liczne sukcesy:
2001r. – II miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Dziecięcej „ Dzieci – Dzieciom” wyśpiewała solo pierwszoklasistka Monika Gaweł.
2002r. – II miejsce na XII Festiwalu Artystycznym Młodzieży Szkolnej im. Norberta
Kroczka ( zorganizowanym przez OPP nr 2 w Zabrzu i Miejski Ośrodek Kultury Guido)
wyśpiewały dziewczęta z pierwszego składu: Monika Gaweł, Paulina Bielecka, Marzena i Agnieszka Ziółkowskie, Sara Kosowska i Karolina Chrószcz.
2003r.- WYRÓŻNIENIE I STOPNIA w kategorii – Zespoły Wokalne na Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej im. Norberta Kroczka ( zorganizowanym przez: Urząd Miejski w Zabrzu, OPP nr 2 w Zabrzu, Miejski Ośrodek Kultury Guido, a także Teatr Nowy w Zabrzu, Kino Marzenie,Towarzystwo Kultury Teatralnej, Państwową Szkołę Muzyczną w Zabrzu oraz Parafię Pod Wezwaniem Świętej Anny w Zabrzu). I związany z powyższym wyróżnieniem udział w XXVIII Wojewódzkim PrzeglądzieSzkolnych Zespołów Artystycznych w Częstochowie ( niestety w okrojonym składzie z powodu „ zielonych lekcji”).
2004r.: -  III miejsce na 50. Jubileuszowym Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej  im. Norberta Kroczka w Zabrzu w kategorii :Zespoły Wokalno – Instrumentalne - Placówki Szkolne (zorganizowanym przez: Urząd Miejski w Zabrzu , OPP nr 2, Teatr Nowy w Zabrzu, Parafię pw. św. Anny, Towarzystwo Kultury Teatralnej, OPP nr1 i Miejski Ośrodek Kultury);
 - I miejsce na I Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Śpiewająca Podstawówka (zorganizowanym przez: Miejski Ośrodek Kultury Filia: DOK Pawłów i Zespół Szkolno – Przedszkolny Nr 6 w Zabrzu Pawłowie).
2007r.: – II miejsce na 53. Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej im. Norberta Kroczka
pod patronatem Prezydenta Miasta Zabrze w kategorii: Zespoły Wokalne - Szkoły Podstawowe (zorganizowanym przez: Urząd Miejski w Zabrzu, OPP Nr 2 w Zabrzu, MOK w Zabrzu, Towarzystwo Kultury Teatralnej, Teatr Nowy w Zabrzu, Kino Roma w Zabrzu oraz Parafię Pod Wezwaniem Świętej Anny);
- III miejsce na  III Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Rykowisko” w Zabrzu.(zorganizowanym przez Stowarzyszenie „ Wielka Flota Zjednoczonych Sił”).
2008r.- II miejsce na IV Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Rykowisko” w Zabrzu.
2010r.: – II miejsce na 56. Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej im. Norberta Kroczka pod patronatem Prezydenta Miasta Zabrze
( zorganizowanym przez: Urząd Miejski w Zabrzu, MDK Nr 2 w Zabrzu, Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach, MOK w Zabrzu, Teatr Nowy w Zabrzu oraz Parafię Ewangelicko – Augsburską w Zabrzu);
- III miejsce na IV Festiwalu Kolęd i Pastorałek „ Śpiewajcie Panu z weselem”
pod patronatem Księdza Biskupa Gerarda Kusza i Pani Prezydent Małgorzaty Mańki Szulik ( zorganizowanym przez: ZSO Nr 12 oraz Parafię NSPJ z Zabrza –Rokitnicy).
2011r.: - III miejsce na 57. Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej im. Norberta Kroczka w
Zabrzu  pod patronatem Prezydenta Miasta Zabrze ( organizatorzy jw.);
- III miejsce na Festiwalu Piosenki „ Śpiewająca Podstawówka”
( zorganizowanym przez: Radę Dzielnicy Pawłów, Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 6,  MOK w Zabrzu);
  - Wyróżnienie w Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Dziecięcej „Dzieci – Dzieciom”
( zorganizowanym przez SP Nr 1 w Zabrzu)
dla Weroniki Wiśniewskiej i Wanessy Wieruckiej   obecnych członkiń zespołu,które zaśpiewały w duecie;
 - Udział Weroniki Wiśniewskiej z kl. IIa i Dominiki Pisarskiej z kl. IVa jako solistek w IV Wojewódzkim Festiwalu Młodych Talentów pod honorowym patronatem Wiceministra Edukacji Narodowej Śląskiego Kuratora Oświaty oraz Prezydenta Miasta Zabrze;
 – I miejsce na V Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Śpiewajcie Panu z weselem” pod patronatem Księdza Biskupa Gerarda Kusza i Pani Prezydent Małgorzaty Mańki – Szulik
w kategorii: Szkoły Podstawowe klasy I – III wyśpiewał zespół w następującym składzie:
 uczennice klasy III a -Weronika Wiśniewska,  Wanessa Wierucka, Oliwia Zawada, Oliwia Oszust, Dominika Liber, Karolina Szudyga, Juliana Orzechowska, Wiktoria Lubowska, Wiktoria Radomska, Beata Budkiewicz oraz uczennice klasy II b – Natalia Grygierowska, Nicole Pietralczyk, Julia Tarnowska i Aleksandra Wodniok.


Poniżej zdjęcie członkiń zespołu wokalnego „ Nutka” z nagrodą z Festiwalu Kolęd i Pastorałek