Co się dzieje na świetlicy - foto
Jestem EKO !
Na świetlicy szkolnej obchodziliśmy urodziny Ziemi. Oglądaliśmy krótki filmik pt." Dzień Ziemi. Problemy ekologiczne współczesnego świata." Omawialiśmy piktogramy poświęcone pomocy naszej planecie. Posadziliśmy źurawkę w naszym szkolnym ogródku. Układaliśmy zwierzęta z klocków konstrukcyjnych i kolorowych gwoździków. Były również kolorowanki dotyczące segregacji śmieci.
Mróz szczypie w uszy!
U nas tylko -6 C, a na Grenlandii temperatura spada nawet do -50 C. Grenlandia jest prawie w 80 % pokryta wielkim zlepkiem lodu zwanym lądolodem. Jest największą wyspą należącą do Danii. Na Grenlandii żyją Inuici, potocznie zwani Eskimosami. To określenie jest dla nich obraźliwe, a oznacza zjadacza surowego mięsa. Igloo jest typowym rodzajem domu dla Inuitów. Grenlandczycy zajmują się głównie rybołówstwem i łowiectwem najczęściej wykorzystując do tego oszczepy i harpuny. Żyją tam takie zwierzęta jak: reny, niedźwiedzie polarne, foki, pardwy, lisy polarne, morsy i wieloryby. Tego wszystkiego dowiedzieliśmy się czytając na świetlicy szkolnej opowiadania " Anaruk Chłopiec z Grenlandii ".
Dzień Zebry
31 stycznia Dzień Zebry. Na świetlicy rozwiązywaliśmy quiz na temat tych przemiłych zwierzątek oraz wykonaliśmy pracę plastyczną w grupach.
Zima
Sezon w pełni zimowy, choć za oknem śniegu nie widać. Tak nam go brakuje, że postanowiliśmy się przenieść się na Arktykę . Z najmłodszymi uczniami na świetlicy stworzyliśmy kawałek makiety wraz ze zwierzętami polarnymi
Grudzień na świetlicy
Grudzień w świetlicy szkolnej minął nam w świątecznej atmosferze. Powstało wiele prac plastycznych, śpiewaliśmy kolędy, odwiedził nas Św. Mikołaj, oglądaliśmy świąteczne bajki, była to także dobra okazja by uczyć uczniów empatii, niesienia pomocy czy dzielenia się dobrem. Poniżej grudzień na świetlicy w wielkim skrócie .
Życzymy wszystkim zdrowych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia . Do siego roku!
Świetlica w klimacie Mikołajkowym. Tylko śniegu brakuje...
Zima na świetlicy
Na świetlicy zrobiło się zimowo. Dzieci wykonały piękne czapeczki zimowe i ubrały misie polarne w grube, wełniane sweterki.
Dzień jeża
Z okazji Międzynarodowego Dnia Jeża, poznaliśmy wiele ciekawostek na temat tego kolczastego drapieżnika, jak i wykonaliśmy prace plastyczne. Była to świetna okazja, by uświadomić najmłodszym jaką rolę w środowisku pełnią jeże.
Narodowe Święto Niepodległości
Świetlica bierze udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym "Zakamarek - ekotriki na kąciki". Przy okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości, wykonaliśmy jedno z zadań z kącika partiotycznego: "Z biegiem Wisły" - wodzenie palcem po mapie, rysowanie co Wisła widziała. W tym tygodniu poświęciliśmy czas na rozmowy o Polsce
Warto jesienią przysiąść na ławeczce, by podziwiać otaczającą nas przyrodę...
Chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy przynieśli dary jesieni do kącika przyrodniczego na świetlicy.
Zespół świetlicowy.
Październik był przepiękny. Obfitował w wiele słonecznych dni, co sprzyjało wyjściom na podwórko szkolne. Na świetlicy nie raz rozmawialiśmy o tej cudownej porze roku jaką jest jesień. Dodatkowo na naszej gazetce szkolnej pojawiło się mnóstwo prac plastycznych.
Sezon na grzyby
Sezon na grzyby w pełni. W ostatnim czasie na świetlicy poszerzaliśmy wiedzę dotyczącą grzybów .Rozróżnialiśmy grzyby jadalne oraz trujące.
Jesienne prace
Każdy jesień widzi inaczej. Każdemu z czym innym się kojarzy. Na świetlicy w ostatnim czasie powstały piękne prace w barwach jesieni.
Jesień
Jesień na świetlicy zagościła na dobre. W ostatnim czasie powstały piękne gazetki o jesiennej tematyce.
Spacer po osiedlu Ballestrema
Dnia 9 IX dzieci ze świetlicy były na spacerze po osiedlu Ballestrema. Oprowadzała nas pani S.Mikulak-prezes Towarzystwa Miłośników Rokitnicy. Dowiedzieliśmy się, że osiedle zostało wybudowane przez właściciela kopalni Castellengo dla pracowników. Na ówczesne czasy osiedle było bardzo nowoczesne, ponieważ mieszkania były wyposażone w ubikacje. Na osiedlu funkcjonowała łaźnia, pralnia i „piekarnioki”, w których był wypiekany smaczny chleb i ciasto. Zobaczyliśmy również „stalowe domy” przy ulicy Szafarczyka. Mieliśmy też okazję zajrzeć do kaplicy szensztackiej, a w ukwieconym ogrodzie zrobiliśmy przerwę na odpoczynek.
Dzień kropki
Dzisiaj obchodziliśmy Dzień kropki na świetlicy. Dzieci wykonały przepiękne jesienne liście i nie tylko.
Witamy w nowym roku szkolnym 2022/2023
Za nami pierwsze prace w wykonaniu pierwszoklasistów na świetlicy.
Ostatnie zajęcia na świetlicy
Dzisiaj na świetlicy witaliśmy lato, a żegnaliśmy świetliczaki. Był to wzruszający moment. Natomiast życzymy wszystkim bezpiecznych i pełnych przygód wakacji!
Dzień Ojca
Dzisiaj na świetlicy robiliśmy prace z okazji Dnia Ojca.
W plenerze
Dzień Matki
Dzieci na świetlicy przez ostatnie dni wykonywały piękne prace dla swoich mam. Pragniemy dołączyć się do życzeń: Wszystkim mamom w dniu ich święta, życzymy dużo miłości, zdrowia oraz spełnienia wszystkich marzeń!
Lato, lato, lato czeka....
Postanowiliśmy akcentem letnim ozdobić naszą gazetkę . Dzieci uwielbiają lody, dlatego z wielką przyjemnością tworzyły swoje prace.
Ostatnie majowe prace
Piękne dmuchawce i kolorowe konewki, to jedne z ostatnich prac wykonanych w maju na świetlicy
Światowy Dzień Pszczół
20 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Pszczół. Z tej okazji dzieci na świetlicy wykonały majowe łączki z pszczółkami w roli głównej. Do wykonania pszczół, potrzebne nam były stempelki z paluszków
Majowe bzy
Skoro maj, to wiadomo że nie mogło zabraknąć tematyki bzu :) Na świetlicy wykonaliśmy majowe bzy z popcornu oraz obejrzeliśmy gałązkę tego krzewu z bliska
Majowe prace
Wielkanoc tuż, tuż ...
Wielkanoc tuż tuż... Na świetlicy wykonaliśmy wielkanocne ozdoby oraz rozmawialiśmy o tradycjach wielkanocnych
Wiosna
W Naszej świetlicy szkolnej już na dobre zagościła wiosna
Wiosna tuż, tuż...
Przyroda powoli budzi się z zimowego snu. W minionym tygodniu uczniowie na świetlicy również poczuli że wiosna tuż tuż... Na gazetkach pojawiły się m.in. żonkile, hiacynty oraz krokusy.
Walentynki
Rozpoczęło się Walentynkowe szaleństwo. Na szkolnych korytarzach pojawia się coraz więcej serc, pojawiła się także Poczta Walentynkowa. Zachęcamy dzieci, aby wrzucały swoje walentynki.
Zimowe zwierzęta
Niedźwiedź polarny ale i inne zwierzęta zimowe, tematem ostatnich zajęć świetlicowych.
Dokarmiamy ptaszki
Zima w pełni. A my nie zapominamy o dokarmianiu ptaszków. Wykonanie pracy plastycznej po przedziliśmy rozmową na temat tego, do czego służą karmniki i jak je można zrobić.
Wróbel
Wróbel – mały szary niepozorny ptaszek, 20 marca obchodzi swoje święto.
Dzień Kubusia Puchatka
Witamy Nowy Rok
Mikołajki
Dziś dzieci ze świetlicy odwiedził Mikołaj. Panie ze świetlicy napisały do niego, że w Szkole Podstawowej nr 31 są tylko grzeczne dzieci. Mamy nadzieję że odwiedzi nas za rok.
Zbliża się Mikołaj
Gazetki na szkolnym korytarzu zostały zapełnione pracami dzieci. Najmłodsi uczniowie już poczuli, że Mikołaj za pasem.
Magiczne zdrapywanki
Gang świetliczaków
Jesienne prace
Dzień Pluszowego Misia
Dzień czarnego kota
Jesienna pogoda za oknem, a także w klasie
Dziewczyny i chłopaki z klasy II b próbują swoich sił w szydełkowaniu.
Dzieci tworzyły gitary według własnego pomysłu a dodatkowo kolorowały i wycinały gitary które zawisły i urozmaiciły gazetkę szkolną. Bardzo im się podobały zajęcia i z ogromnym zaangażowaniem wykonywały instrument.
Wystawione na korytarzu gitary to tylko część, gdyż reszta się jeszcze tworzy.
Jesienne prace wykonane różnymi technikami.
Świetlica szkolna
jest miejscem, w którym dzieci mogą miło, przyjemnie i pożytecznie spędzić czas, po zakończeniu zajęć lekcyjnych, oczekując na rodziców.
Do świetlicy uczęszczają dzieci z klas I – III, których rodzice pracują, wyjątkowo przyjmowani są uczniowie z klas IV i starsi. Dzieci korzystają z czterech sal świetlicowych.
Głównym celem działalności naszej świetlicy jest zapewnienie uczniom opieki w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych.
Dzieciom przebywającym w świetlicy oferuje się uczestnictwo w różnorodnych formach zajęć świetlicowych, organizowane są między innymi:
· zajęcia plastyczno-manualne: rysowanie ołówkiem, kredkami, malowanie farbami, wycinanki, wydzieranki, wyklejanki, itp.;
· żywe słowo: recytacje, czytelnictwo,
· zajęcia dydaktyczne: zabawy słowne, krzyżówki, rebusy, zgadywanki, zabawy matematyczne, doskonalenie czytania;
· zajęcia muzyczne: słuchanie różnorodnej muzyki, śpiewanie piosenek, zabawy ze śpiewem, zabawy rytmiczne,
· zajęcia rekreacyjno-ruchowe: zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, spacery, zabawy w grupach, ćwiczenia doskonalące sprawność fizyczną,
· zajęcia rozrywkowe: zabawy okolicznościowe, konkursy;
· zajęcia z wykorzystaniem środków audiowizualnych: oglądanie bajek
i programów dla dzieci;
· realizowanie edukacji prozdrowotnej, profilaktycznej, proekologicznej.
Nasi uczniowie mają również czas na swobodne zabawy, zgodnie z ich zainteresowaniami, korzystają z licznych gier i zabawek zgromadzonych w świetlicy. Organizowane są także zabawy, konkursy, imprezy okolicznościowe oraz wiele innych interesujących zajęć pozalekcyjnych. Wśród wielu różnorodnych form zajęć świetlicowych najbardziej lubianymi przez dzieci są zajęcia o charakterze plastyczno-technicznym oraz zabawy ruchowe, dlatego poświęca się im w świetlicy dużo czasu. Prace uczniów eksponowane są na gazetkach ściennych, dekorujących świetlicę, pozwalając tym samym zaistnieć uczniom, którzy biorą czynny udział w zajęciach plastycznych. W ramach działalności dydaktycznej świetlica umożliwia uczniom odrabianie lekcji i pomoc uczniom słabszym. Dzieci ze świetlicy korzystają także z obiadów w stołówce szkolnej.
Głównymi zadaniami świetlicy realizowanymi w ciągu całego roku szkolnego są:
· właściwa organizacja czasu przed i po lekcjach,
· kształtowanie nawyków kultury osobistej i współżycia w grupie,
· rozwijanie zainteresowań oraz pogłębianie zdolności uczniów,
· wdrażanie do samodzielnej pracy umysłowej,
· udzielanie pomocy uczniom mającym trudności w nauce,
· organizacja właściwego wypoczynku i kulturalnej rozrywki,
· współpraca i współdziałanie z domem, środowiskiem lokalnym,
· opieka nad dożywianiem.
Wychowawcy świetlicy prowadzą zajęcia zgodnie z programem pracy dydaktyczno-wychowawczej, realizując założone w nim cele.
Dzień Kota
"Dzień Kota na świetlicy obchodziliśmy tak: Przygotowywaliśmy się blisko tydzień. Rozmawialiśmy o wielkich, dzikich kotach, jak i na temat domowych dachowców. Wysłuchaliśmy opowiadań o kocie Filemonie, stworzyliśmy swój płot pełen kocich przyjaciół. I nadszedł wreszcie upragniony Dzień Kota! A jak wiadomo, w ten dzień nie wszystkie koty są czarne-postanowiliśmy przebrać się za te urocze zwierzęta. Cała szkoła pełna była wąsatych i ogoniastych zwierzątek!"